Here's A Quick Recap Of All The Winners From The Asian Games '18

Atmaj Vyas , 04 Sep 2018
Asian Games 2018 (Image Courtesy: Shutterstock)
Asian Games 2018 (Image Courtesy: Shutterstock)

The Asian Games recently came to a close. India had an amazing showing at the games and we couldn’t be more proud of all our athletes who participated and also those who won. Each and everyone’s hard work has made us immensely proud and we hope that they continue to receive the support they need, to keep doing so. In case you missed the games, here’s a quick recap of the winner’s list.

Gold

1. Bajarang Punia For Wrestling (Men’s freestyle, 65 kgs)

2. Vinesh Phogat For Wrestling (Women’s freestyle, 50 kgs)

3. Saurabh Chaudhary For Shooting ( Men’s 10-metre air pistol)

4. Rahi Sarnobat For Shooting (Women’s 25-metre pistol)

5. Sawarn Singh, Dattu Baban Bhokanal, Om Prakash and Sukhmeet Singh For Rowing (Men’s quadruple sculls)

6. Rohan Bopanna and Divij Sharan For Lawn Tennis (Men’s doubles)

7. Tajinderpal Singh Toor For Athletics (Men’s shot put)

8. Neeraj Chopra For Athletics (Men’s javelin throw)

9. Manjit Singh For Athletics (Men’s 800-metres)

10. Arpinder Singh For Athletics (Men’s triple jump)

11. Swapna Barman For Athletics (Women’s heptathlon)

12. Jinson Jhonson For Athletics (Men’s 1500-metres)

13. M. R. Poovamma, Saritaben Gaikwad, Hima Das and Vismay For Athletics (Women’s 4 x 400 m relay)

14. Amit Panghal For Boxing (Light flyweight, 49 kgs)

15. Pranab Bardhan and Shibhnath Sarkar For Bridge (Men’s pair)

Silver

1. Hima Das For Athletics (Women’s 400 metres)

2. Deepak Kumar For Shooting (Men’s 10-metre air rifle)

3. Lakshay Sheoran For Shooting (Men’s trap)

4. Sanjeev Rajput For Shooting (Men’s 50-metre rifle three positions)

5. Shardul Vihan For Shooting (Men’s double trap)

6. India Women’s National Kabaddi Team For Kabaddi (Women’s kabaddi)

7. Fouaad Mirza For Equestrian (Individual eventing)

8. Fouaad Mirza, Rakesh Kumar, Ashish Malik and Jitender Singh For Equestrian (Team Eventing)

9. Muhammed Anas For Athletics (Men’s 400 metres)

10. Dutee Chand For Athletics (Women’s 100 metres)

11. Dharun Ayyasamy For Athletics (Men’s 400 metres hurdles)

12. Sudha Singh For Athletics (Women’s 3000 metres steeplechase)

13. Neena Varakil For Athletics (Women’s long jump)

14. Muskan Kirar, Madhumita Kumari and Jyothi Surekha Vennam For Archery (Women’s team compound)

15. Abhishek Verma, Rajat Chauhan and Aman Saini For Archery (Men’s team compound)

16. P. V. Sindhu For Badminton ( Women’s singles)

17. Jinson Johnson For Athletics (Men’s 800 metres)

18. Pinky Balhara For Kurash (Women’s 52 kg)

19. Rajiv Arokia, Muhammed Anas, Hima Das and M. R. Poovamma For Athletics (Mixed 4 x 400 metres relay)

18. Dutee Chand For Athletics (Women’s 200 metres)

19. Dharun Ayyasamy, Kunhu Mohammed, Rajiv Arokia and Muhammed Anas For Athletics (Men’s 4 x 400 m relay)

20. Shweta Shervegar and Varsha Gautham For Sailing (49er FX women)

21. India Women’s National Field Hockey Team For Field hockey (Women’s tournament)

22. Dipika Pallikal, Joshna Chinappa, Tanvi Khanna and Sunayna Kuruvilla For Squash (Women’s team)

Bronze

1. Ravi Kumar and Apurvi Chandela For Shooting (10-metre air rifle mixed team)

2. Abhishek Verma For Shooting (Men’s 10-metre air pistol)

3. India Men’s National Sepak Takraw Team For Sepak Takraw (Men’s team regu)

4. Divya Kakran For Wrestling (Women’s freestyle 68 kg)

5. Roshibina Naorem For Wushu (Women’s Sanda 60 kg)

6. Santhosh Kumar For Wushu (Men’s Sanda 56 kg)

7. Surya Bhanu Pratap Singh For Wushu (Men’s Sanda 60 kg)

8. Narender Grewal For Wushu (Men’s Sanda 65 kg)

9. Ankita Raina For Lawn tennis (Women’s singles)

10. India Men’s National Kabaddi Team For Kabaddi (Men’s kabaddi)

11. Dushyant Chauhan For Rowing (Men’s lightweight single sculls)

12. Rohit Kumar and Bhagwan Singh For Rowing (Men’s lightweight double sculls)

13. Heena Sidhu For Shooting (Women’s 10-metre air pistol)

14. Prajnesh Gunneswaran For Lawn tennis (Men’s singles)

15. Dipika Pallikal For Squash (Women’s singles)

16. Joshna Chinappa For Squash (Women’s singles)

17. Saurav Ghosal For Squash (Men’s singles)

18. Sumit Mukherjee, Debabrata Majumder, Jaggy Shivdasani, Rajeshwar Tewari, Ajay Khare and Raju Tolani For Bridge (Men’s team)

19. Bachiraju Satyanarayana, Rajeev Khandelwal, Gopinath Manna, Himani Khandelwal, Hema Deora and Kiran Nadar For Bridge (Mixed team)

20. Saina Nehwal For Badminton (Women’s singles)

21. Sathiyan Gnanasekaran, Achanta Sharath Kamal, Anthony Amalraj, Harmeet Desai and Manav Thakkar For Table tennis (Men’s team)

22. Malaprabha Jadhav For Kurash (Women’s 52 kg)

23. Achanta Sharath Kamal and Manika Batra For Table tennis (Mixed doubles)

24. P. U. Chitra For Athletics (Women’s 1500 metres)

25. Seema Punia For Athletics (Women’s discus throw)

26. Harshita Tomar For Sailing (Open Laser 4.7)

27. Varun Thakkar and Ganapathy Chengappa For Sailing (49er men)

28. Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu, Ramit Tandon and Mahesh Mangaonkar For Squash (Men’s team)

29. Vikas Krishan Yadav For Boxing (Middleweight 75 kg)

30. India Men’s National Field Hockey Team For Field Hockey (Men’s tournament)

Once again, we’d like to congratulate all the participants and winners for making our country proud. We wish them the best for the future!

Don’t forget to follow us at @missmalinilifestyle to never miss a beat!

Related Stories

Related Stories

More Lifestyle